Yoona

Atrakcje

Atrakcje

Kajaki
Kajaki

Tanew – królowa rzek Ziemi Biłgorajskiej, najcieplejsza rzeka Polski…
Różnorodna flora i fauna, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, młyny wodne, bogata historia wsi i miasteczek, zabytki i piękne widoki. Tego wszystkiego można doświadczyć podczas kilkugodzinnego spływu.
Pomagamy naszym gościom przy organizacji spływów kajakowych rzeką Tanew, które zawsze pozostawiają niezapomniane wspomnienia. Zaprzyjaźniona firma odbiera Państwa z naszej Kwatery, zabiera nad rzekę i po zakończeniu spływu zapewnia transport powrotny. Jedną z dostępnych tras jest trasa z oddalonych o 2 km Osuch do Pisklak – czas spływu ok. 2-3 godziny.

Rower
Rowery

Zachęcamy Państwa do spędzenia czasu w sposób aktywny, dający możliwość poznania naszej, jakże przepięknej okolicy z wysokości siodełka roweru. Przeżyjecie Państwo cudowne chwile oczarowani pięknem przyrody, ucząc się jednocześnie historii naszego regionu. Na Roztoczu dostępnych jest wiele szlaków rowerowych, w dużej części są to trasy asfaltowe lub utwardzone. W naszej ofercie znajdą państwo nieodpłatne wypożyczenie rowerów, ponadto jesteśmy miejscem rekomendowanym przez Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Dysponujemy garażem do przechowywania rowerów oraz niezbędnymi narzędziami w razie awarii.

Las sosnowy
Wędrówki piesze, spacery

Już sama nazwa naszej Kwatery i zarazem miejscowości wskazuje, że położna jest ona pod lasem sosnowym, czyli sośniną. Nasza Kwatera oddalona jest od lasu o niespełna 100 m. Sośnina zaprasza do siebie każdą porą roku, latem, by w cieniu drzew poznać smak czarnej jagody, jesienią nazbierać kosz pełny borowików i podgrzybków a zimą zachwycać się drzewami otulonymi śniegiem. Malownicze leśne drogi, ścieżki i polanki, a także meandrująca przez las rzeka Tanew są idealną scenerią do pieszych wędrówek, spacerów z dziećmi, nordic walking czy biegów.

Wędkowanie
Wędkowanie

Wędkarstwo na Roztoczu ma wyjątkowy urok. Miłośnicy łowienia ryb mają do dyspozycji wiele akwenów i rzek. Usatysfakcjonowani będą amatorzy ryb spokojnego żeru, takich jak amur, karp, lin, karaś, płoć, jaź, kleń oraz rzadko spotykany jelec. Emocji nie zabraknie spinningistom, niektóre z ryb, które można znaleźć w roztoczańskich wodach to: leszcz, sum, sandacz, szczupak, okoń i boleń. W odległości kilku kilometrów od naszej Kwatery znajdą Państwo stawy w Chmielku, gdzie można oddać się wędkowaniu. Inne popularne zbiorniki na Roztoczu i okolicach: zalew Rudka w Zwierzyńcu, zalew w Majdanie Sopockim, zalew i stawy w okolicy Krasnobrodu, zalew w Józefowie, czy zalew w Górecku Kościelnym.

Plaża
Nad wodą

Na Roztoczu znajdą także Państwo liczne miejsca do wypoczynku nad wodą. Amatorzy kąpieli wodnych, jak również Ci poszukujący piaszczystych plaż nie będą zawiedzeni, szczególnie dlatego, że Roztocze jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, więc słońca na pewno nie zabraknie. W odległości kilku kilometrów od nas mogą Państwo znaleźć świetnie utrzymane, strzeżone kąpieliska, między innymi w Józefowie, Biszczy, Zwierzyńcu czy Krasnobrodzie.

Konie
Natura

Roztoczańskie lasy uważane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Specyficzny mikroklimat oraz zróżnicowana budowa krajobrazu decydują o oryginalnym charakterze fauny i flory naszego regionu. Od zarania dziejów włodarze tych ziem dbali o ochronę przyrody, prowadząc racjonalną gospodarkę leśną i zakładając rezerwaty. Na Roztoczu znajdują się cztery parki krajobrazowe: Krasnobrodzki, Szczebrzeszyński, Puszczy Solskiej i Południoworoztoczański, oraz ponad 30 rezerwatów.

Cerkiew
Zabytki i muzea

Od stuleci Roztocze było świadkiem bardzo wielu wydarzeń historycznych. Najdawniejsze ślady osadnictwa można tu spotkać w postaci pradawnych grodzisk. Po dziś dzień możemy odnaleźć pamiątki po dawnych dziejach, kiedy obok siebie żyli przedstawiciele kilku narodów i wyznawcy różnych religii. Drewniane świątynie, kamienne cmentarze i wiele innych obiektów harmonijnie współgra z roztoczańską przyrodą i tworzy niesamowity, magiczny klimat.

Historyczne
Miejsca historyczne

Historia Roztocza obfituje w ważne dla całego kraju wydarzenia, które pozostawiły po sobie wiele miejsc pamięci. W naszej miejscowości znajduje się cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej. A tuż obok, w sąsiedniej miejscowości Osuchy w czerwcu 1944 r. miała miejsce Bitwa pod Osuchami, uznawana za jedną z najcięższych bitew partyzanckich w Polsce, zaś cmentarz partyzancki w Osuchach należy do największych w Europie.

Folklor
Wydarzenia kulturalne

Na Roztoczu odbywają się unikalne imprezy kulturalne, z których wiele ma zasięg krajowy i międzynarodowy. Jednymi z wielu jest Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, gdzie powstają klimatyczne kina prezentujące wszystko to, co warte jest uwagi – ostatnie i nadchodzące premiery, cykle tematyczne, retrospekcje, nierzadko okraszone prelekcjami i dyskusjami. Wydarzeniami cieszącymi się olbrzymią popularnością jest Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko, czy Cieszanów Rock Festiwal.

Narty
Narty

Zima to idealny czas na leśne spacery na nartach. W zimowych miesiącach na Roztoczu często można zobaczyć więcej niż latem, dotrzeć w miejsca, które inną porą roku są niedostępne, a zimowe krajobrazy, iglaste lasy skąpane w białym puchu mają swój szczególny, niepowtarzalny urok. Amatorzy białego szaleństwa na Roztoczu znajdą także miejsca, gdzie można poszusować. W niedalekiej odległości znajdują się stoki w Bobliwie, Batorzu, Chrzanowie, Jacni, Krasnobrodzie, Sulowie i Tomaszowie Lubelskim

Kulig
Kulig

Najpopularniejsza zimowa atrakcja regionu. Pełna wrażeń konna przejażdżka poprzez Roztoczańskie lasy zakończona ogniskiem i kiełbaską. A dla młodszych równie emocjonująca zabawa podczas zjazdów na sankach lub workach ze słomą. Jeśli jednak zimowa aura nie dopisze proponujemy przejażdżkę bryczką. Wszystkim zainteresowanym gościom chętnie służymy pomocą w organizacji.

Ptaki
Ptaki

Miłośnicy ptaków chcący obserwować je w ich naturalnych siedliskach będą zachwyceni tym, co oferuje Roztocze. Na roztoczu żyje ponad 200 gatunków ptaków. Warte wymienienia są: dzięcioły białogrzbiety, zielonosiwy, zielony i czarny, bocian czarny, siniak, świergotek drzewny, ortolan, derkacz, pliszka górska, orlik krzykliwy, trzmielojad, myszołów, jastrząb i krogulec. Niektóre z tych ptaków mogą Państwo obejrzeć w niewielkiej galerii w naszej Kwaterze.

Aparat
Fotografia

Urokliwe krajobrazy Roztocza usiane pofałdowanymi polami, gęstymi lasami i bystrymi rzekami od zawsze przyciągały fotografów z całej Polski. W sezonie na Roztoczu odbywa się wiele plenerów fotograficznych Uchwycić w kadrze można niesamowitą roztoczańską przyrodę, stare cerkwie, zapomniane cmentarze czy porozrzucane po polach i lasach kapliczki.

Jazda konna
Konie

Konie to Twoja pasja? Jazda konna sprawia Ci przyjemność? A może dopiero chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Naszym gościom, zainteresowanym wypoczynkiem w siodle pomagamy w zorganizowaniu nauki jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanego instruktora dla dorosłych i dzieci w odległości kilku kilometrów od naszej Kwatery.